FILOZOFIA PURA VIDA

FILOZOFIA PURA VIDA

FILOZOFIA PURA VIDA

Filozofia „pura vida” jest efektem naszej nauki na Uniwersytecie Świata. Sam zwrot „pura vida” jest nieodłącznym elementem dziedzictwa kulturowego Kostaryki i… to właśnie tam poznaliśmy jego magię. W bezpośrednim tłumaczeniu hasło to może oznaczać „samo życie” lub „proste, czyste życie”, jednak rzeczywiste znaczenie jest w naszej opinii o wiele bardziej skomplikowane, a jednocześnie nadal dziecinnie proste – „pura vida” stanowi życiową dewizę najszczęśliwszego narodu świata – Kostarykańczyków. I nie jest to tylko nasze subiektywne odczucie.

Fakt ten został zmierzony przy pomocy narzędzia – Happy Planet Indeks – stworzonego specjalnie na potrzeby określania poziomu szczęścia poszczególnych nacji. Kostarykańczycy zajęli w rankingu pierwsze miejsce na 151 badanych narodów!* Tymczasem Polska uplasowała się na miejscu 71.**

JAK ZATEM NALEŻY ROZUMIEĆ PURA VIDA?

Pura vida to stosunek do świata i swojego w nim miejsca, pogoda ducha niezależna od okoliczności. W każdej chwili może być wesołym pozdrowieniem, życzliwym podziękowaniem, optymistycznym przytaknięciem, radosną zaczepką, ale także filozofią życia, w której kultywuje się spokój, opanowanie i życzliwość. Jest kwintesencją egzystencji w zgodzie ze otoczeniem i minimalistycznym podejściem do rzeczywistości. To także wdzięczność za wszystko, co nas spotyka i szlaban dla marudzenia, negatywnego nastawienia i zwykłej nieżyczliwości.

CHĘTNIE OPOWIEMY WIĘCEJ NA TEN TEMAT!

* http://www.happyplanetindex.org/countries/costa-rica/
** http://www.happyplanetindex.org/countries/poland/